חינוך עולמי בפייסבוק
     
     
 
     
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       


                               הצבת גבולות לילדים          
דף הבית >> מאמרים ועצות להורים >> הצבת גבולות לילדים

הצבת גבולות לילדים
על חוקים וגבולות


תמיד נשאלת השאלה מה ניתן לעשות כדי לעזור לילדים לשמור על החוקים והגבולות בהם אנחנו מעונינים.המטרה היא למצוא דרכים לשכנע ולא לכפות, להגיע להידברות ולהבנה עם הילדים ולגרום להם להיענות לדרישות מתוך רצון, שיקול דעת והבנה.


לא תמיד המושגים חוק וגבול ברורים לנו ולילדינו וחשוב כי כל בני הבית ידעו את הגדרת המושגים. אם כן מהו חוק ? כיצד נגדיר חוקים?


החוקים משקפים את המטרות, הערכים והנורמות של המשפחה. החוקים ידועים לכולם וחלים על כל בני המשפחה. הם מייצגים את סדרי הקבע של המשפחה ומכאן שהם יכולים להיות שונים ממשפחה למשפחה.לדוגמא: חוק המבטא את הערך של שמירת הרכוש והניקיון בבית. בעקבות חוק זה ההורים יכולים להחליט שלא אוכלים בסלון. או חוק הקשור לבריאות קובע שההורים צריכים לדאוג לכך שלילדיהם יהיו מספיק שעות שינה במהלך הלילה. בעקבות חוק כזה מחליטים ההורים על שעת השינה של ילדיהם. ניתן לחלק את החוקים לשני סוגים:1.חוקים מעשיים – אלו החוקים ההכרחיים לצורך תפקוד יומיומי ושהפרתם יוצרת בעיות במילוי משימות יומיומיות כגון: שעת קימה, שינה, ניקיון, אכילה וכו`. 2. חוקים ערכיים – כללי יסוד חברתיים המחייבים את כולם כגון: לא מדברים בגסות, לא משקרים, לא מקללים וכו`. ומהם גבולות?

גבולות הם הביטוי המעשי והיישומי של החוקים. הגבול נקבע על ידי ההורים וניתן לשינוי בהתאם לגיל הילדים. לדוגמא: ההורים קובעים את שעת השינה של הילדים על פי גילם. כלומר, חוק שעות השינה תקף, אך הגבול משתנה בין הפרטים במשפחה. כך זה יהיה למשל עם שעת החזרה מבילוי שתהיה שונה מילד לילד בהתאם לגיל. ניתן ולעיתים ראוי להיכנס עם הילד למשא ומתן לגבי הגבולות.

אם הכול ברור, מדוע קשה להורים לאכוף חוקים וגבולות?

הסיבות הן רבות: חוקים רבים, חלקם נוקשים מדי, שמונחתים בכפייה. הורים הרוצים "שקט תעשייתי" ובוחרים לוותר. הורים החוששים להיתפס כהורים לא טובים. הורים הרוצים לפצות על מה שלא היה להם כילדים. הורים הפוחדים לעשות שגיאות. חוסר הסכמה בין בני הזוג. הורים הרוצים להיות חברים של ילדיהם וחוששים לקלקל את היחסים. הורים שלא שלמים לגמרי עם החוק והגבול.


מדוע חשוב לשמור על חוקים וגבולות?

הדרך שבה לומד הילד את חוקי החיים מעצבת את ההיגיון שלו ואת התייחסותו למציאות. הדרך שבה הילד מתאמן בביצוע הכללים מאמנת אותו בקבלת חוקים בכלל. חוקיות וסדר הם דפוסים קבועים החוזרים ונשנים בחברתנו ועצם הקביעות שבהם היא שהופכת את העולם לברור ומובן ומאפשרת לילד לצמוח, לגדול, לתפקד, וללמוד בבטחה. לכן מאד חשוב שההורים ינהגו בעקביות. לילדים יש צורך פסיכולוגי שנגביל אותם. כך עוזרים להם לדעת מה צפוי. הורים לא עקביים מבלבלים את הילד. מערכת חוקים יעילה עוזרת לשייכות בטוחה.
ילד זקוק לגבולות באותה מידה שהוא זקוק לאהבה. ילד ללא גבולות הוא ילד עם חסך, ילד שלא יודע למצוא את מקומו בחברה. מי שלא עומד בגבולות לא בא במגע עם תסכולים שהם חלק מהאימון לחיים.


מה לעשות כדי שיהיה קל יותר לקיים את החוקים?

עדיף לקבוע מעט חוקים ולעמוד בהם, מאשר הרבה חוקים שלא עומדים בהם. כל משפחה צריכה להחליט מהם ה "ייהרג ובל יעבור" המתאימים לה.החוקים צריכים להיות הגיוניים וברורים לכולם ולהתאים להגיון של הבית. על חוקים לא תמיד מדברים, אך מרגישים אותם. חוקים המבוצעים בהתמדה הם חוקים שההורים משוכנעים בנחיצותם, ברלוונטיות שלהם לדרישות החיים ובכך שנועדו לשרת את טובת ילדיהם.


איך עושים זאת?

יש להקדיש זמן להדרכה ולהסביר לילדים את ההגיון שמאחורי החוקים. רוב הילדים נתקלים בחוק אחרי שמפרים אותו. מה שקורה בדרך כלל בבית הוא שקודם שופטים את הילד וכועסים עליו ואחר כך מיידעים אותו בחוק. רצוי שהילדים יכירו את החוק לפני כן. המטרה היא להפנים את החוקים ולא לכפות אותם. להגיע למצב בו הילדים יגידו אני מבין (כוח פנימי) ולא אני מוכרח (כוח חיצוני).


את החוקים כדאי לנסח על דרך החיוב ולהגדיר מה כן מותר לעשות. המילה "לא" גורמת ל"דווקא". יש הבדל בין חוק לאיסור. חוק צריך להיות הגיוני ובעל הסבר. לאיסור הרבה פעמים אין הסבר הגיוני. חוקים עוזרים ליצירת אווירה טובה יותר בבית, במידה ואכן הוסברו כיאות.


אם משתמשים בשיטות חינוך נכונות של עידוד, פחות ביקורת והטפת מוסר ופחות סנקציות יש סבירות גבוהה שבצורה הדרגתית הילד יכנס לרוטינה של שמירת חוקים. דברו עם הילדים ולא אל הילדים.


מה לומדים הילדים דרך שמירת החוק?


להתאמן בהכרת גבולות, לבחור ולשאת בתוצאות, להתחשב בזולת, את משמעות החופש, שיתוף פעולה, שוויון ערך, להשתלב בחברה. החוקים עוזרים לילדים להיכנס למסלול חיים המעניק בטחון עצמי.


לסיכום

מערכת חוקים יעילה היא גשר בין מערכת ההיגיון הפרטי לבין ההיגיון החברתי. זו מערכת שעוזרת ליצירת סדר חברתי שבו כולם יכולים לחיות. זה לא נגד אף אחד אלא בעד כולם. כשם שרמזור עושה סדר בכביש. הרמזור מאפשר, למעשה, לכל אחד להרגיש בטוח. הוא שומר עלינו.


קביעת החוקים היא בסמכות ההורים. חשוב לתת משמעות לחוקים ולהסביר לילדים את המשמעות הערכית של החוק. החוקים מושתתים על ערכים שמחייבים את כולם. יש חשיבות לניסוח החוק. המצב האופטימלי הוא מצב בו הילדים מבצעים את החוקים מבחירה עצמית מבלי לפחד מעונש. הפנמת חוקים היא ההפך מכפיה.

ציפי גלזר- מכון אדלר

 
    
   
 
 
   
 
טיפול פרחי באך לילדים 
 
פרחי באך לילדים: טיפול בפרחי באך 
  במצבי חרדה,כעס, קשיים לימודיים
וחברתיים,ביטחון עצמי,התפרצות זעם
 שתלטנות,הפרעות קשב ועוד..
 שובר הנחה
למגיעים דרך האתר

 
 
   
 
הנצפים ביותר באתר 
 

דפי צביעה לילדים -
מאגר גדול של דפי צביעה לילדים.
..........................
לומדים חשבון -
משחק התאמת כמות למספר .
.............................
משחקי אונליין לילדים -
משחקי כיף לימוד והנאה .
..........................
דפי עבודה הכנה לכיתה א'
הכנה לכיתה א' דפי עבודה

 
   
 
מודעת הפרסום שלך
 
מודעת פרסום מילים + תמונה +
קישור לאתר /דף פייסבוק שלך.
במחיר היכרות לרגל השקת העיצוב
החדש של אתר חינוך עולמי.
לפרטים נוספים : 6559339 - 050
 
   
 
קישורים מומלצים
  ..........................................
  דפי עבודה לילדים -
   דפי עבודה לילדים באתר
.......................................
   דפי עבודה אותיות
  דפי עבודה אותיות להדפסה 
 


  
          
                               
                עמוד הבית
                אודות האתר
                תנאי שימוש 
                צרו קשר
       
                        
         
                מחירון פרסום 
                פיתוח תכנים לילדים
                פרסום ושיווק באינטרנט    

                הצעה לשת"פ עסקי

   
 
  אתרי פעילות והעשרה
   סרטוני לימוד ויצירה
   מאמרים ודעות
   הכנה לכיתה א
'     
       
   

ל
ומדים חשבון 
לומדים אנגלית
חגים ועונות
משחקים  לימודיים      
 
 
     
      דפי צביעה 
      דפי עבודה
      דפי משחק 
      דפי גזירה
                                                                
               
 כל הזכויות שמורות לאתר חינוך עולמי  © 2003-2017 .    האתר כולל דפי צביעה ,עבודה ,משחק מקוריים. אין להעתיק, לשנות,  ו/או לאחסן באתר אחר, ללא קבלת רשות בכתב.
     מערכת האתר : רח' מגדל הלבנון  22, מודיעין  .  מנהלת האתר: רונית אטלינגר    פרחי באך לילדים        
                                                                                                                
                                                                                                                            בניית האתר: click4u