חינוך עולמי בפייסבוק
     
     
 
     
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       


                               חזרה לבית הספר          
דף הבית >> מאמרים ועצות להורים >> חזרה לבית הספר
 טיפים לחזרה לביה"ס
 חזרה לבית הספר

החזרה לביה"ס מסמלת חזרה לשגרה ויש צורך להזכיר למשפחה ובעיקר לילדים שאוטוטו הכל משתנה וחוזר לקדמותו. המעבר מאווירה חופשית לאווירה מוקפדת יותר אינו קל לילדים. ומה שאינו קל לילדים, מן הסתם אינו קל גם להוריהם. חשוב לזכור שמדובר בשינוי מהותי לגבי הילד. כל שינוי שהוא חד מדי, יהיה קשה יותר לילד. ככל שהשינוי יהיה הדרגתי יותר, היכולת שלו להסתגל תהיה טובה יותר. ההכנה נעשית דרך דיבור על השינוי הצפוי ודרך עשייה לקראתה.
איך ניתן לעזור לילדים להתמודד עם החזרה לשגרת ביה"ס?
  • שיחה עם הילד על החזרה לביה"ס: חשוב להתחיל ולדבר עם הילד על החזרה לביה"ס ועל ההשלכות שלה לגבי חיי היום יום שלו. כך למשל, לדבר איתו על השוני בין החופש לבין ביה"ס או לקחת דף, לחלק לשניים ולצייר דברים שקשורים לביה"ס ודברים שקשורים לחופש. לשאול אותו למה יתגעגע או לא כשיחזור לביה"ס.

  • שיחה על הקשיים הצפויים או הפחדים מן החזרה לביה"ס: חשוב להיות גלוי עם הילד ולשאול אותו האם יש דברים שהוא חושב שיהיו לו קשים בימים הראשונים. אם אינו יודע לענות, ניתן לתת לו כמה אפשרויות: האם יהיה חסר לו להיות עם המשפחה, האם יהיה לו קשה עם ילדים או חברים, האם חושש מן הלימודים, מן המורה וכו`. עצם הדיבור על החששות, פותח פתח לשתף את ההורה בהמשך לפי הצורך, וגם נותן לגיטימציה לכך שהימים הראשונים עשויים להיות קשים.

  • הסתגלות לשעות שינה סדירות: רצוי להכין את הילד בהדרגה לחזרה לשגרה בסדר היום ובסדרי השינה והקימה. רצוי שההכנה תהיה הדרגתית. כלומר, כשבוע לפני תחילת הלימודים, חשוב להתחיל להקפיד יותר על שעת השינה, כשבכל פעם מקדימים במעט את שעת השינה.
  • הסתגלות לפעילות שדורשת יותר ישיבה וריכוז: מומלץ לפני סוף החופש לבנות סדר יום מוקפד יותר, שבו הילד מקדיש זמן לקריאה ועבודה בחוברות. המטרה היא להתחיל להרגיל את הילד לשבת ולהתרכז, דבר שלא התנסה בו כמעט במהלך החופשה. המעבר מן הפעילות התזזיתית של החופש למצב שבו הילד יושב ומתרכז, אינו קל.
  • הכנת שולחן הכתיבה, קניית הציוד: זהו תהליך שכדאי לעשות לא ברגע האחרון, אלא מעט לפני תחילת שנת הלימודים. סידור שולחן הכתיבה, מיון הציוד מן השנה שעברה והקנייה של ציוד שהוא אטרקטיבי לילד וההתעסקות עמו מכינים את הילד ומגבירים את החשק שלו לחזור לביה"ס.
  • עידוד מפגשים עם חברים: חשובה השמירה על קשר עם החברים. רצוי שלקראת סוף החופשה ייפגש הילד יותר עם חברים. הדבר יקל עליו בימים הראשונים. כך, במקום להיות עסוק ביצירת קשרים חדשים או בחיזוק הקשר עם חברים קיימים בימים הראשונים של ביה"ס, הוא ירגיש נוח ובטוח יותר ויוכל לזרום יותר עמם מייד כאשר יפגוש אותם.
  • הבאת חפץ לביה"ס: אפשר להציע לילד לבחור חפץ או משחק אהוב שאותו יוכל לקחת לביה"ס. המטרה היא גם להביא משהו מוכר שמזכיר את הבית ונותן תחושה טובה, וגם מספק לו אמצעי לשבור את הקרח ולהתחיל משחק ומפגש עם חבר. הצגת החפץ לחברים עוזרת לשבור את המבוכה ולהפיג את החששות הראשונים ביצירת הקשר.
  • טכס הפרידה: חשוב להגיד לילד שלום, לא להיעלם, להישאר רגוע ומרגיע, לא לנסות להתעלם מבכי הילד או למנוע אותו. חשוב שהילד יידע שהרגשות שלו הם לגיטימיים. הבכי מראה שהילד קשור להורה. חשוב גם לחבר את הילד עם חבר או עם המורה בכיתה, לפני הפרידה. זאת, על מנת לא לתת לו תחושה שהוא נשאר לבד.
לסיכום: החזרה לביה"ס היא גם פרידה מן הבית ומן ההורים, והיא גם חזרה למסגרת יותר מוקפדת. החזרה לביה"ס מעוררת התרגשות רבה הן אצל הילד והן אצל המשפחה. ההתרגשות בנויה גם מן הקושי להיפרד וגם מן הקושי בשינויים. למרות שחלק מן הילדים חוזרים לביה"ס שהוא מוכר, זו עדיין פרידה משיגרה אחרת שהייתה ושהייה רבה יותר עם ההורים. (זכרו שעבור ילד חודשיים זה המון זמן.) כל שינוי תובע מן הילד להשקיע יותר אנרגיה ולהתאים את עצמו לכללים ולמצב החדש. לכן, יש לצפות שהילד לא יחזור עם "שירה בלב" ביום הראשון. אל תיבהלו! עבור הילדים, החזרה מן החופשה דומה לחוויה של המבוגר שחוזר מחוויה קסומה בחו"ל הישר לטירוף של העבודה. גם לנו הנחיתה היא לא תמיד רכה. אז תנו לילד זמן, תכינו אותו ואת עצמכם וזכרו שעבורו זו כמעט כמו התחלה חדשה.

אביטל יעקובי, פסיכולוגית מומחית לילדים ולמשפחה.
avitaljacoby@gmail.com

    
   
 
 
   
 
טיפול פרחי באך לילדים 
 
פרחי באך לילדים: טיפול בפרחי באך 
  במצבי חרדה,כעס, קשיים לימודיים
וחברתיים,ביטחון עצמי,התפרצות זעם
 שתלטנות,הפרעות קשב ועוד..
 שובר הנחה
למגיעים דרך האתר

 
 
   
 
הנצפים ביותר באתר 
 

דפי צביעה לילדים -
מאגר גדול של דפי צביעה לילדים.
..........................
לומדים חשבון -
משחק התאמת כמות למספר .
.............................
משחקי אונליין לילדים -
משחקי כיף לימוד והנאה .
..........................
דפי עבודה הכנה לכיתה א'
הכנה לכיתה א' דפי עבודה

 
   
 
מודעת הפרסום שלך
 
מודעת פרסום מילים + תמונה +
קישור לאתר /דף פייסבוק שלך.
במחיר היכרות לרגל השקת העיצוב
החדש של אתר חינוך עולמי.
לפרטים נוספים : 6559339 - 050
 
   
 
קישורים מומלצים
  ..........................................
  דפי עבודה לילדים -
   דפי עבודה לילדים באתר
.......................................
   דפי עבודה אותיות
  דפי עבודה אותיות להדפסה 
 


  
          
                               
                עמוד הבית
                אודות האתר
                תנאי שימוש 
                צרו קשר
       
                        
         
                מחירון פרסום 
                פיתוח תכנים לילדים
                פרסום ושיווק באינטרנט    

                הצעה לשת"פ עסקי

   
 
  אתרי פעילות והעשרה
   סרטוני לימוד ויצירה
   מאמרים ודעות
   הכנה לכיתה א
'     
       
   

ל
ומדים חשבון 
לומדים אנגלית
חגים ועונות
משחקים  לימודיים      
 
 
     
      דפי צביעה 
      דפי עבודה
      דפי משחק 
      דפי גזירה
                                                                
               
 כל הזכויות שמורות לאתר חינוך עולמי  © 2003-2017 .    האתר כולל דפי צביעה ,עבודה ,משחק מקוריים. אין להעתיק, לשנות,  ו/או לאחסן באתר אחר, ללא קבלת רשות בכתב.
     מערכת האתר : רח' מגדל הלבנון  22, מודיעין  .  מנהלת האתר: רונית אטלינגר    פרחי באך לילדים        
                                                                                                                
                                                                                                                            בניית האתר: click4u