חינוך עולמי בפייסבוק
     
     
 
     
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       
       


                               רגשות אשם אצל הורים          
דף הבית >> מאמרים ועצות להורים >> רגשות אשם אצל הורים
להיות הורים ולא אשמים
רגשות אשם אצל הורים

מאת: חיים עמית


להיות הורים ולא אשמים? נשמע לכאורה בלתי אפשרי, כי הרי הורים אשמים בכול, ותמיד. לכל הורה אני מציע להעניק לעצמו מתנה – להפסיק להרגיש אשמה! להרגיש אחריות על הורותנו – כן; לבדוק את עצמנו כהורים- בודאי; להבין טעויות שאנו מבצעים במשפחה – ודאי וודאי. אבל להרגיש אשמה – לא! אשמה אינה עוזרת להורים, אלא ההפך, היא מזיקה להם ולילדיהם.


למה אנחנו מרגישים אשמים?


רגשות אשמה הם רגשות קשים שאנשים מרגישים על כך שחטאו או פשעו, בצורה ממשית או דמיונית. אנו מרגישים אותם פעמים רבות בקשר למערכות יחסים: לא התקשרתי לאימא ואולי היא נפגעה, לא הספקתי לעשות משהו שהבטחתי לעצמי או למישהו אחר, הערתי הערה שלא הייתה במקומה לאלמוני וכיו"ב. לאשמה כוח רב יותר מאשר לבושה. רגשות אשמה שאנשים מרגישים יעילים יותר מכל איום חיצוני או פחד. אנו רואים זאת היטב אצל ילדים קטנים שמחמירים עם עצמם במתן עונש לגבי מעשה לא ראוי שעשו, הרבה יותר ממבוגרים.מהו תפקידם של רגשות אשמה?


רגשות אשמה, הנובעים מדאגה לדעתו של הזולת עלינו, משרתים אותנו כדי לבקר את עצמנו ולשפר את יחסינו עם הזולת. מידה מסוימת של אשמה עוזרת להסתגלות לדרישות הסביבה, במיוחד בילדות. הפרזה באשמה מקשה על ההסתגלות. כשמרגישים אשמה רוב הזמן, כמעט על כל דבר שעושים, ובעוצמה גבוהה – נוצרת בעיה הסתגלותית.

הרגשת אשמה מובילה בדרך כלל לעונש שהאדם נותן לעצמו. כילדים, אנו מענישים את עצמנו באמצעות אשמה, אם אנו מפרים אחד מצווי המוסר הרבים של החברה: שברנו חפץ, לקחנו ללא רשות דבר מה, הרגזנו אנשים מבוגרים וכיו"ב. אנו ממשיכים להעניש עצמנו ברגשות אשמה גם כמבוגרים בגלל ציפיות מוגזמות ולא מציאותיות שיש לנו מעצמנו ומאחרים. היות שאיש אינו מסוגל לענות על ציפיות כאלה, אנו גורמים לעצמנו אשמה רבה כשאנו נכשלים. אנו מוסיפים ומענישים עצמנו כמבוגרים ברגשות אשמה גם בעקבות אמונות שליליות שפיתחנו על עצמנו. למשל, מי שמרוויח כסף רב עלול להרגיש אשמה, אם פיתח אמונה ש"לא מגיע לי להצליח בחיים".


על מה אנחנו מרגישים אשמים בהורות?

רגשות אשם אצל הורים. כאמור, הורים אשמים בכל. יש לנו רגשות אשמה על כך שאנחנו רכים מדי עם ילדינו ולא מציבים להם גבולות, אך גם בגלל שאנחנו קשים מדי איתם, צועקים עליהם ופוגעים בהם; על כך שאנחנו נותנים להם יותר מדי חופש, אך גם על כך שאנחנו יותר מדי משתלטים להם על החיים; על כך שאנחנו לא נותנים להם להחליט בעצמם, אך גם על כך שאנחנו לא נותנים להם הכוונה מספקת; על כך שאנחנו לא מספיק פתוחים איתם בהרגשותינו, אך גם על כך שאנחנו יותר מדי מערבים אותם בצרות שלנו; ועוד ועוד.

אימהות במיוחד מרגישות אשמות בהורות. יש להן רגשות אשמה כאשר הן מחליטות לחזור לעבודה או לפתח קריירה... יש להן רגשי אשמה כאשר הן חוזרות מאוחר לילדתם שנשארה עם מטפלת או כאשר איחרו לשעת הוצאתה מהגן... יש להן רגשי אשמה אחרי שכעסו, התפרצו או צעקו על ילדם... ועוד ועוד.ממה נובעים רגשות אשמה בהורות?

חלק ניכר מרגשות אשם אצל הורים נובעים מהציפייה של הורים להיות הורים מושלמים לילדיהם: מסורים, אוהבים, חמים, סבלניים, רגועים, מחייכים, מקשיבים, תומכים, משקיעים ועוד ועוד.

החברה מטפחת את הציפייה המוגזמת של הורים למושלמות בהורות באמצעות תיאוריות פסיכולוגיות וציפיות של סוכני חינוך למיניהם. ההנחה שהורים הם כל-יכולים, ולכן אחראים בלעדיים לכל הקורה את ילדיהם, יצרה אוירה שבה תחושות של אשמה ושפיטה עצמית של הורים הן בלתי-נמנעות.

גם ילדים מטפחים רגשות אשם אצל הורים הכול-יכול, בכך שהם רואים אותם כענקים היודעים הכול. ההורים הם מספקי הצרכים של הילדים. בלעדיהם אין מי שיאהב אותם, שיגונן עליהם, שיספק להם מחסה ומזון. מאחר שאין לילד הקטן יכולת השוואה, הוא מייחס להורה שלמות מבלי לערער עליה. רק בתהליך התפתחות איטי שמגיע לשיאו בגיל ההתבגרות מצליח הילד להיפרד מדמות "האל הכול-יכול" של ההורה.

ילדים "עוזרים" לנו להרגיש אשמים גם על ידי שהם "פורטים" על נימים רגישים אצלנו: "למה אין לך אף פעם זמן בשבילי?" "את אימא רעה! תמיד את לא מרשה לי דברים" וכיו"ב.ואולם, במציאות לא תמיד אנחנו אותם הורים שהתכוונו להיות. למעשה, פעמים רבות אנחנו בדיוק הפוך מכך: מאבדים את סבלנותנו וגוערים, כועסים, צועקים ומענישים את ילדינו. אז אנחנו מרגישים אשמים. בצד ההרגשה הקשה שרגשות אשמה מעוררים בנו, הם, כאמור, גם עוזרים לנו להרגיש נוח עם עצמנו. רגשות האשמה הם כמעין אזעקה פנימית, שמתריעה כאשר נוצר פער גדול מדי בין ההורה "המושלם" שהתכוונו להיות לבין ההתנהגות שלנו במציאות. רגש האשמה בא ליישב את הפער הזה: אנחנו ממשיכים להוכיח שאנחנו הורים טובים, בזה שאנחנו מרגישים אשמים ואף מענישים את עצמנו בהתייסרות על התנהגותנו. קשה לנו לקבל את עצמנו כאנשים לא מושלמים, להודות, שאיננו כה טובים כפי שהיינו רוצים להיות: שאנו גם כועסים, דוחים, פוגעים, "חונקים" וכיו"ב. קשה לנו להודות בכך, כי אז ניתפש בעיני עצמנו כמפלצות, כלא עומדים בסטנדרטים של המיתוס ההורי. לכן, מצד אחד אנחנו לא מתנהגים כפי שהורה טוב מתנהג, אבל מצד אחר, אנחנו מתייסרים על כך, מצטערים ומרגישים אשמים - האין זה מוכיח שאנחנו הורים טובים? ואולם, האם זה ימנע מאיתנו לחזור על התנהגותנו? קרוב לוודאי שלא. הרי כולנו מכירים את עצמנו, כולנו בני אדם, טועים ונכשלים ומרגישים אשמים ומצטערים וחוזר חלילה. עצם החרטה, ההאשמה וההענשה העצמיים "מכפרים" על התנהגותנו. במובן הזה ניתן להגדיר רגשות אשמה ככוונות הטובות שאין לנו!מה הנזקים הנגרמים לילד כתוצאה מרגשות אשמה הוריים?

אין ספק שהורים המרגישים רגשות אשמה סובלים, אך גם ילדיהם סובלים מכך. ברגשות ההאשמה העצמית שיש להורים טמונה סכנה רבה להתפתחות הילד, עיתים יותר מאשר במעשים "שגויים" של ההורה.

ראשית, ילד שהוריו פועלים מתוך רגשות אשמה עלול ללמוד שהוא מקופח ויש לרחם עליו ואולי אף מגיע לו פיצוי מההורה. זו תפישת חיים מסוכנת, שעלולה לפגוע קשות בהמשך תהליך ההתפתחות התקין של הילד.

שנית, ילד שגדל עם הורה שמרגיש אשמה עלול, בצורה פרדוכסלית, להפנים את תחושות האשמה של ההורה ולהרגיש גם הוא אחראי ואשם. הוא עלול להאמין שהוא באמת אשם בכל הדברים הנוראים שקורים בבית: שכל ערב הופך לסיוט, שמאחרים כל בוקר, שאימא כועסת וכיו"ב. כלומר, הורה רדוף-אשמה יגדל ילד רדוף-אשמה.כיצד ניתן להימנע מרגשות אשמה בהורות?


הדרך העיקרית להימנע מרגשות אשמה היא על ידי בדיקה ושינוי של האמונות הפנימיות היוצרות אותן. מי שמאמין שהוא אשם – תמיד מחפש לעצמו את העונש. אשמה עצמית או מחשבות על אשמה הופכות אותנו לקורבן תמידי של אחרים. מאחר שכפי שנאמר, רגשות אשמה בהורות נובעים בעיקר מהציפייה להיות הורים מושלמים, עלינו להכיר אמונה זו ולשנותה – כלומר, לקבל שאיננו מושלמים בהורות. להודות שאיננו כל יכולים, שהשפעתנו על ילדינו מוגבלת. ככל שנצטרך להיות פחות מושלמים, כן נחוש פחות כעס ואשמה. טעויות ושגיאות בהורות הן בלתי נמנעות. אנו יכולים להצטייד בכל המידע הקיים על גידול נאות של ילדים ואנו יכולים לשאוף להיות בוגרים ומודעים יותר, אך דבר מכל אלה לא ימנע מאיתנו מלאכזב מפעם לפעם את ילדינו. הקשר בינינו לבין ילדינו הוא קשר לא מושלם והשליטה בגורלנו ובגורל קרובינו מוגבלת. במקום לנסות להיות דמות מושלמת שאיננו מסוגלים להיות, מוטב שנכיר בחולשותינו האנושיות וננסה להיות מי שאנחנו באמת. בדרך כלל, זה מספיק טוב...


חיים עמית-פסיכולוג חינוכי, מטפל משפחתי מוסמך, יועץ ארגוני


    
   
 
 
   
 
טיפול פרחי באך לילדים 
 
פרחי באך לילדים: טיפול בפרחי באך 
  במצבי חרדה,כעס, קשיים לימודיים
וחברתיים,ביטחון עצמי,התפרצות זעם
 שתלטנות,הפרעות קשב ועוד..
 שובר הנחה
למגיעים דרך האתר

 
 
   
 
הנצפים ביותר באתר 
 

דפי צביעה לילדים -
מאגר גדול של דפי צביעה לילדים.
..........................
לומדים חשבון -
משחק התאמת כמות למספר .
.............................
משחקי אונליין לילדים -
משחקי כיף לימוד והנאה .
..........................
דפי עבודה הכנה לכיתה א'
הכנה לכיתה א' דפי עבודה

 
   
 
מודעת הפרסום שלך
 
מודעת פרסום מילים + תמונה +
קישור לאתר /דף פייסבוק שלך.
במחיר היכרות לרגל השקת העיצוב
החדש של אתר חינוך עולמי.
לפרטים נוספים : 6559339 - 050
 
   
 
קישורים מומלצים
  ..........................................
  דפי עבודה לילדים -
   דפי עבודה לילדים באתר
.......................................
   דפי עבודה אותיות
  דפי עבודה אותיות להדפסה 
 


  
          
                               
                עמוד הבית
                אודות האתר
                תנאי שימוש 
                צרו קשר
       
                        
         
                מחירון פרסום 
                פיתוח תכנים לילדים
                פרסום ושיווק באינטרנט    

                הצעה לשת"פ עסקי

   
 
  אתרי פעילות והעשרה
   סרטוני לימוד ויצירה
   מאמרים ודעות
   הכנה לכיתה א
'     
       
   

ל
ומדים חשבון 
לומדים אנגלית
חגים ועונות
משחקים  לימודיים      
 
 
     
      דפי צביעה 
      דפי עבודה
      דפי משחק 
      דפי גזירה
                                                                
               
 כל הזכויות שמורות לאתר חינוך עולמי  © 2003-2017 .    האתר כולל דפי צביעה ,עבודה ,משחק מקוריים. אין להעתיק, לשנות,  ו/או לאחסן באתר אחר, ללא קבלת רשות בכתב.
     מערכת האתר : רח' מגדל הלבנון  22, מודיעין  .  מנהלת האתר: רונית אטלינגר    פרחי באך לילדים        
                                                                                                                
                                                                                                                            בניית האתר: click4u